Ovocný lihovar

Ovocný lihovar firmy Fonticulus, spol. s r.o. se zabývá výrobou ovocných destilátů především ze švestek, hrušek a meruněk. Mezi naše produkty patří také ořechovka, punč a česká kmínka.

Pravý ovocný destilát je alkoholický nápoj, kdy líh v něm obsažený pochází pouze z ovocného kvasu. Nejznámější pravý ovocný destilát je slivovice, která se vyrábí ze švestek. Ale z každého ovoce se dá vyrobit destilát, tedy čirý alkoholický nápoj. Výroba destilátu je složitý a dlouhý proces, který začíná sklizní ovoce a jeho tříděním. Pro výrobu používáme pouze zcela zralé, zdravé a čisté plody. Z ovoce se připraví ovocná drť, která se dopraví do uzavřených tanků. Toto stadium výroby se nazývá kvašení a za nepřístupu vzduchu zde kvas několik týdnů zraje.

Samotná výroba destilátu se nazývá destilace. Destilační přístroje dnešní doby se prakticky neliší od těch, které se používaly k výrobě před 100 lety. Jedná se o systém dvojí destilace ve dvou kotlích. První destilací dosahujeme toho, že získáme veškerý alkohol obsažený v zápaře. Druhá destilace (rektifikace) je proces, ve kterém oddělíme tzv. jádro, které obsahuje množství aromatických látek a alkoholu. Jednou velmi důležitou zásadou, která se ještě nedávno příliš nedodržovala, je nutnost výroby destilačního zařízení z mědi. Měď působí jako katalyzátor, který reaguje s kyanidovými kyselinami, čímž je neutralizuje. (Tyto vznikají u peckového ovoce a později se z nich vyvíjejí karcinogenní látky.)

Vypálený destilát může dosahovat lihovitosti i kolem 60%, a proto se ředí speciálně upravenou vodou. Poté je distribuován v komerčním či dárkovém balení.

 

Kontakty:

Mgr. Monika Linková
Ředitelka lihovaru a pěstitelské pálenice
tel.: +420 777 050 791
e-mail: linkova@sudlicka.cz 

 
Regionální manažer pro ČR
Tel.: +420 777 050 610
e-mail: sudlicka@sudlicka.cz  

 

Ovocný lihovar má dvě pobočky:

Lihovar Hrobice     
Hrobice 53, 533 52 Staré Hradiště u Pardubic  
tel.: +420 777 050 176 Hrobice
tel.: +420 466 941 296 (informace k pěstitelskému pálení)
Prodej našich výrobků a osobní odběr z e-shopu:
Po - Pá 8:00 - 15:00 hod.
(Výdej destilátu z pěstitelského pálení pouze ve stanovené době)
              
 
 
Lhota Sudličkova  Lhota
Sudličkova Lhota 1, 565 01 Choceň  
tel.: +420 465 544 740 (informace k pěstitelskému pálení)
(Výdej destilátu z pěstitelského pálení pouze ve stanovené době)
              
 

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení