Ovocný lihovar

Ovocný lihovar firmy Fonticulus, spol. s r.o. se zabývá výrobou ovocných destilátů především ze švestek, hrušek a meruněk. Mezi naše produkty patří také ořechovka, punč a česká kmínka.

Pravý ovocný destilát je alkoholický nápoj, kdy líh v něm obsažený pochází pouze z ovocného kvasu. Nejznámější pravý ovocný destilát je slivovice, která se vyrábí ze švestek. Ale z každého ovoce se dá vyrobit destilát, tedy čirý alkoholický nápoj. Výroba destilátu je složitý a dlouhý proces, který začíná sklizní ovoce a jeho tříděním. Pro výrobu používáme pouze zcela zralé, zdravé a čisté plody. Z ovoce se připraví ovocná drť, která se dopraví do uzavřených tanků. Toto stadium výroby se nazývá kvašení a za nepřístupu vzduchu zde kvas několik týdnů zraje.

Samotná výroba destilátu se nazývá destilace. Destilační přístroje dnešní doby se prakticky neliší od těch, které se používaly k výrobě před 100 lety. Jedná se o systém dvojí destilace ve dvou kotlích. První destilací dosahujeme toho, že získáme veškerý alkohol obsažený v zápaře. Druhá destilace (rektifikace) je proces, ve kterém oddělíme tzv. jádro, které obsahuje množství aromatických látek a alkoholu. Jednou velmi důležitou zásadou, která se ještě nedávno příliš nedodržovala, je nutnost výroby destilačního zařízení z mědi. Měď působí jako katalyzátor, který reaguje s kyanidovými kyselinami, čímž je neutralizuje. (Tyto vznikají u peckového ovoce a později se z nich vyvíjejí karcinogenní látky.)

Vypálený destilát může dosahovat lihovitosti i kolem 60%, a proto se ředí speciálně upravenou vodou. Poté je distribuován v komerčním či dárkovém balení.

 

Kontakty:

Ing. Jana Scholzová
Vedoucí provozu
tel.: +420 777 050 610
e-mail: scholzova@sudlicka.cz


Petra Švarcrová
Příjem objednávek, expedice, reklamace
tel.: +420 777 050 176

 

Ovocný lihovar má dvě pobočky:

Lihovar Hrobice     
Hrobice 53, 533 52 Staré Hradiště u Pardubic  
tel.: +420 777 050 176 Hrobice
tel.: +420 466 941 296 (informace k pěstitelskému pálení)
Prodej našich výrobků a osobní odběr z e-shopu:
Po - Pá 8:00 - 15:00 hod.
(Výdej destilátu z pěstitelského pálení pouze ve stanovené době)
              
 
 
Lhota Sudličkova  Lhota
Sudličkova Lhota 1, 565 01 Choceň  
tel.: +420 465 544 740 (informace k pěstitelskému pálení)
(Výdej destilátu z pěstitelského pálení pouze ve stanovené době)
              
 

 

 

 
Zpět do obchodu